AYDINLIK DEMOKRASİ PARTİSİ

ZİYARETÇİ DEFTERİ

EKONOMİK PROGRAM

Ana Sayfa » EKONOMİK PROGRAM

ÇALIŞAN KESİM İLE İLGİLİ EKONOMİK

ASKERİ ÜCRETLİ ÇALIŞAN İŞÇİLERİN MAAŞLARINDA ALINAN %15 GELİR VERGİSİ KESİNTİSİNE SON VERİLECEK OLUP BU VERGİ TUTARI MAAŞLARINA İLAVE EDİLECEKTİR

  1. DEVLET MEMURLARININ MAAŞLARINDAN ASKERİ ÜCRET KADAR KISMINI GELİR VERGİSİNDEN MUAF OLACAKTIR
  2. SAĞLIK PERSONELİNE ÇALIŞTIKLARI İŞİN MESLEKİ DURUMUNA GÖRE EK ÖDEME VERİLECEKTİR BU ORAN SAĞLIK ÇALIŞANLARININ FİKİRLERİ ALINARAK BELİRLENECEKTİR.
  3. ESNAF VE SANATKÂRLARDA VERGİ ORANLARI YENİDEN BELİRLENECEK VE

ESNAFIMIZIN RAHATLAMASI İÇİN TÜM YARDIMLAR YAPILACAK OLUP ÖDEYEMEDİKLERİ ESNAF VE SANATKÂRLARIN ANAPARAYI ÖDEMELERİ HALİNDE FAİZLERİ 1 KEREYE MAHSUS OLMAK ÜZERE SİLİNECEKTİR.

  1. MERKEZ BANKASI ÖZERTLİK KAZANDIRILACAK OLUP ASLA MÜDAHALE EDİLMİYECEKTİR. SANAYİCİ VE İŞ İNSANLARININ ÇALIŞMALARI ÜLKEMİZİN KALKINMASI VE EKONOMİK BAĞIMSIZLIĞIDIR ÜLKEMİZİN HER TÜRLÜ MAL VE HİZMETİ ÜRETEBİLME GÜCÜNE SAHİP OLMASI İTHALATIMIZIN AZALMASINA VE DOVİZ ÇIKIŞINA AZALTACAKTIR BU NEDENLE SANAYİCİ KISACA ÜRETEN İŞ İNSANLARINA HERTÜRLÜ VERGİ KDV ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ SSK PİRİMİ ELEKTİRİK VB KATKILAR DEVLET TARAFINDAN SAĞLANACAKTIR. YENİ ÜRÜNLER GELİŞTİREN, YENİ PAZARLAR BULAN YENİ TEKNOLOJİLERİ KULLANAN BÜYÜK YATIRIMLARIN GEREKTİRDİĞİ SEKTÖRLERDE DEVLET ÖNCÜLÜK EDECEKTİR ÜRETİME ÖNCELİK VERİLECEKTİR. ÜRETİCİLERİN SIFIR MALİYETTE SERMAYE ELDE EDEBİLMESİ İÇİN ÇALIŞMA YAPILACAKTIR. YERLİ ÜRETİM İTHAL MALLAR KARŞISINDA KORUNACAKTIR. SİGORTA VERGİ VE ENERJİ GELİRLERİ AŞAĞIYA ÇEKİLEREK MALİYETLERİN DÜŞÜRÜLMESİ TEMİN EDİLECEK BU SAYEDE ÜRETİCİNİN DIŞ ÜRETİCİLERLE REKABET ETMESİ SAĞLACAKTIR. DIŞARIYA SATILAN HAM MADDELERİN ÖNCELİKLE ÜLKEMİZDEKİ ÜRETİCİLERİN ULAŞMASI KOLAYLAŞTIRILACAK MAMUL HALİNE GELDİKTEN SONRA İHRAÇ EDİLMESİ SAĞLANACAKTIR. YAPILACAK YATIRIMLAR EKONOMİK AÇIDAN SEKTÖRLERE EŞİT DAĞITILACAKTIR. ÜLKEMİZE YATIRIM İÇİN GELECEK YABANCI SERMAYENİN ELDE ETTİĞİ KARIN TAMAMINI YİNE ÜLKEMİZDE YATIRIMA YÖNLENDİRECEK OLAN FİRMALARA ÖNCELİK HER TÜRLÜ TEŞVİK VE KOLAYLIK SAĞLACAKTIR. DALGALI KUR SİSTEMİNE SON VERİECEK TÜRK PARASININDEĞERİ MERKEZ BANKASI ELİYLE KORU-NACAK DOLARİZASYONU ÖNLECEK TETBİRLER ALINACAKTIR. BANKACILIK SEKTÖRÜ DEVLET DENETİMİ ALTINDA OLACAK FAİZ HADLERİNİN BELİRLENMESİNDE BANKA KREDİLERİNİN SEKTÖRLER ARASINDA DAĞILIMI DENETLENECEKTİR

6-ULUSLAR ARASI TAHKİM UYGULAMASINA SON VERİLECEKTİR. GÜMRÜK BİRLİĞİ MİLLİ ÇIKARLARIMIZ DOĞRULTUSUNDA TEKRAR GÖZDEN GEÇİRİLECEKTİR

7-SPEKÜLATİF PARA VE SERMAYE HAREKETLERİNE KARŞI TEDBİRLER ALINACAKTIR GELİRİ 1 MİLYONUN ALTINDA OLAN ÜRETİCİLERDEN VERGİ ALINMIYACAKTIR.

8-TARIM KESİMİNDE ÜRETİCİ OLARAK FAALİYET GÖSTEREN ÇİFTÇİDEN VERGİ ALINMIYACAKTIR

9- HAYVANCILIKLA UĞRAŞAN VATANDAŞLARIMIZA FAİZSİZ TEŞVİK KREDİSİ

VERİLECEKTİR BU KESİMİN HER TÜRLÜ MAMÜLÜNE DÜNYA PİYASASINDA PAZAR BULUNULACAK OLUP HER TÜRLÜ DEVLET DESTEĞİ SAĞLANACAKTIR.

10-DENİZCİLİK SEKTÖRÜN HER TÜRLÜ DEVLET DESTEĞİ VERİLECEK KÜLTÜR BALIKÇILIĞI DESTEKLENECEK

11-EMEKLİLERİN MAAŞLARINDAN VERGİ VE KESİNTİ ALINMAYACAK VERGİ ADI ALTINDA ALINANLAR MAAŞLARA İLAVE EDİLECEKTİR

12-SGK BANK KURULACAK OLUP TÜM EMEKLİLER AYNI BANKADAN EMEKLİ MAAŞI ALACAKTIR. AYNI ZAMANDA BANKACILIK İŞLEMİ YAPACAK OLAN KURUM YILLIK KARININ %30 LUK KISMINI EMEKLİYE KAR PAYI OLARAK VERECEKTİR.

13 GENÇLERE FAİZSİZ UZUN VADELİ EVLENME KREDİSİ VERİLECEKTİR.

14.YARDIMA MUHTAÇ TÜM YURTTAŞLAR DEVLET TARAFINDAN BAKILIP GÖZETİLECEKTİR.

15.DOĞUM YAPAN HER ANNEYE ORTALAMA BİR MEMUR MAAŞI KADAR DOĞUM YARDIMI YAPILACAKTIR.HER DOĞAN ÇOCUK İÇİN VASAT MEMUR  MAAŞININ BEŞTE BİRİ KADAR ÇOCUK YARDIMI YAPILACAK OLUP ÇOCUĞUN 18 YAŞINA GİRMESİYLE BU YARDIM SON BULACAKTIR.

16-EV HANIMLARI İŞÇİ STATÜSÜNE KAVUŞTURULUP EMEKLİ OLMA HAKKI TEMİN EDİLECEKTİR EV HANIMLARI BU ŞEKİLDE HER TÜRLÜ SAĞLIK HİZMETİNDEN VE SOSOYAL HİZMMETTEN İSTİFADE EDECEKTİR.

17.KİMSESİZ YAŞLILARA MAAŞ BAĞLANACAKTIR.GEÇİMLERİ DEVLET GARANTİSİNDE OLACAKTIR.ŞEHİT DUL YETİM VE ÖZÜRLÜLER DEVLET TARAFINDAN SAHİP ÇIKILACAKTIR.

18.LİSE MEZUNLARI İMTİHANSIZ ÜNİVERSİTEYE ALINACAK OLUP OKULDA ALMIŞ OLDUKLARI EĞİTİM VE BRANŞŞA GÖRE BAŞARI PUANI İLE GİRİŞ YAPACAKLARDIR.

19 . ÜNİVERSİTE HARÇLARI KALDIRILACAK  VE ÖĞRENCİLERİN BURS ADEDİ ARTTIRILACAKTIR ÜNİVERSİTELER YAZ VE KIŞ 2 EĞİTİM DÖNEMİ OLARAK YILIN 12 AYI EĞİTİM VERİR BİR HALE GETİRİLECEKTİR.

20.CEZAEVLERİ EĞİTİM VE ÜRETİM YERİ OLACAKTIR.BURADAKİ KARDEŞLERİMİZ MARANGOZ METAL TARIM GİBİ İŞLERDE ÇALIŞTIRILIP AİLE BÜTÇESİNE KATKI SAĞLAYACAKTIR.

EVİ OLMAYAN VE ÜZERİNDE  ESKİ VE YENİ KAYITLI VE  HİÇ BİR GAYRİMENKULÜ OLMAYAN  VATANDAŞLARIMIZA UZUN VADELİ FAİZSİZ 15-20 YIL VADELİ KİRA ÖDER GİBİ TAKSİTLENDİREREK KONUT TEMİN EDİLECEKTİR.

21.SOKAK  HAYVANLARINA  DEVLET KORUMASINDA OLACAKTIR.AÇ SOKAK HAYVANI BIRAKILMAYACAKTIR SOKAK HAYVANLARINA VE SAHİPLİ HAYVANLARA EZİYET EDENLER HAKKINDA CEZAİ İŞLEMLER İÇİN ANAYASADA GEREKLİ DEĞİŞİKLİK YAPILACAKTIR.

ÜLKE VE YAŞAM PROJELERİMİZ

1.GATA HASTANESİ TEKRAR ORDUYA DEVREDİLECEKTİR.

2.ASKERİ LİSELER VEHARP OKULLARI TEKRAR AÇILACAK ORDUMUZUN ASKERİ PERSONEL İHTİYACI BURADAN KARŞILANACAK BU OKULLARDA CEMAAT VE BAŞKA AKIMLARIN YAPILANMASINA ASLA İZİN VERİLMEYECEKTİR.

3.TÜM HUKUK FAKÜLTELERİMİZİN VE ANAYASA PROF. DESTEĞİ VE HALK OYLAMASI İLE YENİ ANAYASA YAPILACAK HALK OYLAMASINA GÖTÜRÜLECEKTİR.

4.EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR KADEMELİ OLARAK EMEKLİYE HAK KAZANDIRILACAKTIR.

5.BÜYÜKŞEHİRE GÖÇMÜŞ OLAN VE ÜRETİMCİLİKTEN VAZGEÇMİŞ OLAN KÖYLÜMÜZE TEKRAR KÖYÜNE DÖNÜP ÜRETİM YAPMAK ŞARTI İLE DEVLET KATKISINDA HZAİNE ARAZİLERİNİN BEDELSİZ TARIM İÇİN TAHSİS EDİLECEĞİ VE CANLI HAYVAN DESTEĞİ SAĞLANACAKTIR.

  1. DIŞ İLİŞKİLERDE HER ZAMAN TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN MİSAKI MİLLİ SINIRLARINDAN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNDEN HİÇ TAVİZ VERİLMEDEN DOSTÇA BARIŞÇIL İLİŞKİLER SERGİLENECEK DOST DEVLETLERE GÜVEN DÜŞMAN UNSURLARA KORKU VEREN BİR YOL İZLENECEKTİR.
  2. HSYK VE ADALET SİSTEMİ REVİZE EDİLECEK ÜSTÜNLERİN HUKUKU DEĞİL HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ SAĞLANACAKTIR.

8.ÇOCUK İSTİMARI VE KADIN KATİLLERİNE EN AĞIR ŞEKİLDE CEZALANDIRILACAK OLUP KADIN VE ÇOCUKLARLA İLGİLİ BAKANLIK KURULACAK BAKANLIĞINA BİR KADIN ATANACAKTIR.

ÇALIŞMALARIMIZ MUTLU  EKONOMİK YÖNDEN GÜÇLÜ  SOSYAL ADALETİN SAĞLANDIĞI BİR ULUS YARATMAKTIR